چگونه مشاوره بگیرم؟
1- انتخاب مشاور
2- نوبت دهی
3- پرداخت ویزیت
4- ارتباط با مشاور
برای استفاده از این بخش بایستی عضو سایت شوید یا اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید.
ورود /ثبت نام
×
مشاوران 724
مارک مشاوران 724
مجله بزرگ مشاوران ۷۲۴
انتخـاب همـســــر ؛ آغازی برای طی مســیر
چگونه مشاوره بگیرم؟
شما اینجا هستید:
انتخـاب همـســــر ؛ آغازی برای طی مســیر

انتخـاب همـســــر ؛ آغازی برای طی مســیر

مشاوره انتخاب همسر

یکی از مهم ترین مواردی که در زندگی موفق و انتخاب همسر و حتی سایر انتخاب های فرد تاثیر بسزایی دارد ؛ "شناخت از خویشتن" است! ازدواج بخشی از زندگی انسان است که پس از پذیرفتن آن، مسئولیت هایی در مقابل فرد دیگر برای هر شخص ایجاد میکند!

و همچنین به وسیله دلبستگی های هیجانی قدرتمند پایدار و متقابل دو فرد با یکدیگر گره میخورند .

با توجه به اینکه رسیدن به شناخت خود ،تاثیر مهمی هم در انتخاب همسر و هم در چگونگی جلوبردن زندگی با شخص دیگر دارد ، لازم است فرد تا حد بالایی به شناخت از خویش دست یافته و دلیل ازدواج و ادامه زندگی را با فردی دیگر به درستی بیابد ؛

و اگر کسی با عدم شناخت از خود و نداشتن دلایل درست برای ازدواج ، وارد زندگی مشترک شود ، ممکن است با تصورات خیالی و نادرست از زندگی پس از ازدواج وارد زندگی مشترک شده و پس از مدتی که با مشکلات و سختی های آن روبه رو شد ، زندگی را طاقت فرسا دیده و با مشکلات مختلف روبه رو شود و عدم سازگاری در او آشکار گردد.

هرفردی برای ازدواج و انتخاب همسر برای زندگی مشترک ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشد که عمده ای از آنها بین اکثر افراد مشترک می باشد ؛ از آن جایی که شناخت دلایل درست و نادرست برای ازدواج تاثیر بسزایی در نوع نگاه فرد به مسئله ازدواج و همچنین انتخاب فرد مناسب دارد ، در ادامه به قسمتی از دلایل درست و نادرست ازدواج می پردازیم.

دلایل درست :

1) مصاحبت و همراهی : شریک شدن با فرد دیگری در زندگی می تواند دلیل رایج و مناسبی برای ازدواج باشد. مصاحبت به این معنا است که فرد در سفر زندگی ، شریک و همراهی داشته باشد و از قسمتی به بعد زندگی را با ازدواج و از طریق همراهی همسر و فرزندان طی کند و در سختی ها و خوشی های زندگی همراه و هم دوش یکدیگر باشند ؛ و این همراهان هرچقدر که بیشتر با هم همدل و هم مسیر باشند و هدفهای مشابه تری در زندگی داشته باشند ،به احتمال زیاد با موفقیت بیشتری می توانند مسیر زندگی را طی کنند :

2) عشق و صمیمت : نیاز به عشق و صمیمیت با نیاز به همراهی و مصاحبت ، رابطه نزدیکی دارند؛ محبت اصیل و حقیقی را همه انسانها نیازمند هستند، البته این عشق و محبت می تواند لازمه ازدواج باشد ، اما به تنهایی برای ازدواج کافی نیست و فرد باید به سایر جنبه های زندگی مشترک هنگام انتخاب همسر نیز توجه داشته باشد

3) شریک حمایت کننده : داشتن شریک زندگی و همراه مناسبی که با فرد تناسب کافی داشته باشد ، از جمله دلایل مناسب دیگری است که برای ازدواج می تواند وجود داشته باشد ؛ انتخاب مناسب همسر و آغاز زندگی مشترک با فرد متناسب ، فرصتی است که برای رشد هر دو طرف ، به عنوان یک انسـان رقـم می خورد و زمانی که هر دو طرف اهداف همسـو و در یک راسـتا داشـته باشـند ، این رشـد با سـهولت بیشتری اتفاق می افتـد و دو فرد بهتـر می توانند شرایط یکدیگر را درک و همدیگر را حمایت کنند .

4) شریک جنسی : داشتن میل جنسی به جنس مخالف یکی از مواردی است که آغازگر متمایل شدن دو فرد نسبت به یکدیگر است ؛ و ازدواج یکی از مناسبت ترن چهارچوب ها برا ارضای نیاز جنسی است که کنترل هیجانات و رفتارهای جنسی فرد به درست ترین شیوه ممکن پیش برود و از جمله دلایلی که برای از دواج ، مناسب است داشتن شریک جنسی است که البته این دلیل به تنهایی کافی نمی باشد و باید با سایر موارد همراه باشد.

5) والد شـدن : از جمله مواردی که بقای نسل بشریت را در قالب شیوه ای مناسب و سالم به پیش می برد ، ازدواج است و از آن طریق صاحب فرزند شدن است ؛ زوج هایی که با انتخاب درست، به تربیت صحیح فرزندان پرداخته اند ، انسجام بیشتری بین شان به وجود آمده و با تلاشی که همراه با یکدیگر انجام داده اند ، احساس افتخار می کنند.

_ دلایل نادرست :

1) شورش علیه والدین :عده ای از افراد به این دلیل ازدواج می کنند که به خانواده هایشان دهن کجی کرده باشند ؛ در این گونه ازدواج ها تنها لج کردن با خانواده مقصود است ، نه پیدا کردن یک شریک مناسب برای زندگی ؛ اگر فردی به این دلیل تصمیم به ازدواج داشته باشد باید بداند که حتی اگر با این کار از پدر و مادرش انتقام بگیرد، فردی که ضرر می کند خود اوست ؛ چرا که با از دست دادن خانواده ، پشتوانه ای برای روزهای سخت زندگی مشترک نخواهند داشت.

2) التیام یک رابطه شکست خورده: اینکه فردی در یک رابطه عشقی به هر دلیلی شکست خورده است و "نه" شنیده است و حالا می خواهد از راه ازدواج با یک فرد جدید به خودش ثابت کند و عزت نفسش را برگرداند هم از دلایل پیچیده ای است که فرد بدون توجه به تاثیرات رابطه قبلی، با فرد جدیدی ازدواج می کند ؛ و اگر فرد بدون کنار آمدن صحیح با رابطه قبلی و از بین بردن نسبی اثرات آن وارد رابطه جدید شود، تاثیرات قابل توجهی برای زندگی او ممکن است به وجود آید.

3) فشار خانواده و اجتماع : اینکه فرد بدون توجه به سایر جنبه های ازدواج و صرفا بخاطر فشار خانواده و اجتماع ، و نوع نگاه مردم به آن شخص دست به ازدواج بزند ، ه جزء دلایل غلط ازدواج است که گاهی اوقات برای افراد رقم می خورد.

4) ازدواج اجباری : اینکه پدر و مادر از روی مصلحت سنجی یا خودخواهی ، یا هر دلیل دیگری فرزند خود را مجبور می کنند که با یک فرد بخصوص ازدواج کند ، یکی از اشتباه ترین دلایل ازدواج است که روز به روز در حال کاهش است.

5) نیـاز جنسـی : ازدواج ، صرفا برای رفع نیاز جنسی ؛ احتمالا نمی تواند به ازدواج موفقی منجر شود. چرا که دیگر عوامل مرتبط با ازدواج ،معمولا از چشم فرد به دور می ماند و این گونه ازدواج ها شتاب زده و بر اساس ظاهر فرد انجام می شود.

هیچ کس منکر فواید ازدواج نیست ؛ اما فرد در ابتدا باید تکلیفش را با خودش مشخص کند؛ اینکه خودش و محیط پیرامونش را بشناسد ، هدفش از زندگی را پیدا کند و با پیدا کردن شناخت صحیح از دلایل درست و نادرست ازدواج ، خودش را برای زندگی مشترک آماده کند و به یاد داشته باشد که انتخاب همسر نه تنها در چگونه پیش رفتن آینده او تاثیر دارد ، بلکه با انتخاب خود سرنوشت نسلی را رقم می زند که آینده را می سازند ؛ پس لازم است که فرد فرصت کافی را در ابتدا برای شناخت خودش و خواسته هایش از زندگی بگذارد و سپس با انتخاب درست ،فردی را برای ادامه زندگی انتخاب کند که با او هم مسیر باشد ؛ و درحقیقت باید گفت که انتخاب همسر پایان راه نیست ، بلکه آغاز مسیری پرپیچ وخم است که فرد برای اینکه بتواند آن را به سلامت طی کند لازم است خود را به مهارتهای مختلفی در چگونگی ارتباط با همسر مجهز کند ؛ و زمان یادگیری چنین مواردی همین امروز است و فردا شاید دیر باشــد ....

برای دریافت مشاوره انتخاب همسرمناسب میتوانید به یکی از مشاوران تخصصی در سایت نوبت مشاوره بگیرید و با دیدگاه وسیعتری به زندگی نگاه کنید.

آیا این مطلب را می پسندید؟

تعداد نفر این مطلب را لایک کرده اند.
دریافت مشاوره انلاین
مشاوره تلفنی مشاوره تصویری نوبت دهی مشاوره
مطالب پیشنهادی
مشاوره گرفتن در گیلان مشاوره تصویری | کردستان مشاوره تصویری | سمنان مشاوره در مازندران مشاوره در مرکزی
مشاوره متنی رایگان